three people one on a wheelchair with laptop and other two people present some statistics

Ułatwiony dostęp w Internecie dla osób z niepełnosprawnościami

Aktualne ułatwienia na stronach internetowych dla osób z niepełnosprawnościami:

WCAG 2.1 ma trzy szczeble tak zwanych kryteriów sukcesu:

poziom Aminimum wymagane dla­ prawidłowego funkcjonowania bez wykluczenia,

poziom AA – uprawnienia, które powinny być zawarte na stronie internetowej,

poziom AAA – elementy, które mogą zapewnić większy komfort dla grupy docelowej.

Te poziomy zmieniają się z biegiem czasu. Wraz z rozwojem technologii, to co kiedyś było jedynie możliwe, staje się konieczne, potrzebne do przemieszczania się w świecie Internetu. Ludzie mądrzy, z poczuciem wartości, starają się, aby dla każdej grupy osób
z niepełnosprawnościami znalazł się sposób na zwiększenie komfortu online. Na dole znajduje się spis kilku ułatwień jakie zostały wprowadzone dla nich do tej pory.

Osoby niewidome i słabowidzące:

Czyli po prostu niewidomi, jak i starsi niedowidzący albo ludzie ograniczeni jedynie czasowo, na przykład chorzy na zapalenie spojówek. Pomocne mogą być dla nich ułatwienia takie jak:

 • Tekst alternatywny – jest to tekst ukryty w stronie opisujący co jest pokazane na ekranie. Może on zostać przeczytany przez urządzenie, dzięki czemu osoby z problemami z widzeniem mogą dowiedzieć się co znajduje się na witrynie.
 • Możliwość zmiany rozmiaru czcionki – dostosowanie czcionki i jej układu jest istotne przy odczytywaniu tekstu przez osoby starsze i z problemami wzrokowymi.

Osoby niesłyszące i słabosłyszące:

 • Transkrypcja mowy na tekst – jest to zsynchronizowane tłumaczenie audio na tekst, które pomaga w interpretacji nagrań.
 • Tłumacz migowy w filmach – osoba, która tłumaczy zdania wypowiedziane w nagraniu na język migowy.

Osoby z zaburzeniami widzenia barw:

Nie mowa tylko o daltonizmie, ale także o innych zaburzeniach, takich jak Tritanopia, Protanopia czy Achromatopsia. Przykładami funkcji pomocnych dla osób z takimi może być na przykład:

 • możliwość zmiany barw i kontrastu strony – na witrynie powinna być możliwość zmiany kontrastu między tłem a tekstem oraz odpowiednie dostosowanie barw tła i tekstu.
trzech ludzi jeden siedzi na wózku inwalidzkim trzymając laptop pozostałe dwie osoby przedstawiają różne wykresy
okulary dla ludzi ze ślepotą barw na tle szarych drzew i przez szkła okularów drzewa nabierają barw

Aktualne ułatwienia fizyczne dla osób z niepełnosprawnościami:

Przez lata powstało wiele produktów mających na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami w swobodnym poruszaniu się po Internecie. Kilkoma z nich są na przykład:

 • Czytnik śledzący ruch gałek ocznych – rejestruje w jakim kierunku
  skierowany jest nasz wzrok i pozwala nam na sterowanie stroną za pomocą tych
  odczytów.
 • Klawiatury dostosowane do różnych niepełnosprawności, np.
  klawiatury brajlowskie, klawiatury jednoręczne, klawiatury jednoklawiszowe.
 • Urządzenia zastępujące mysz, na przykład trackballe i joysticki. Zastępują one mysz osobom z problemami manualnymi lub sparaliżowanymi, gdyż wymagają one wykonywania znacznie mniejszych ruchów.

klawiatura brajlowska

Przyszłe możliwe innowacje dla osób z niepełnosprawnościami

Aktualnie mały procent stron w Internecie jest zgodny ze standardem WCAG 2.1. Wiele z nich nie ma ani jednego ułatwienia oraz nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nawet na popularnych stronach brakuje tego standardu. Jako grupa projektowa dążymy do upowszechnienia tego sposobu tworzenia contentu w Internecie. Wraz z rozwijaniem się naszego celu, kryteria sukcesu zmienią swoją kategorię i staną się wymagane dla standardu WCAG. To sprawi że większa ilość użytkowników urządzeń elektronicznych będzie czuła się swobodnie w przestrzeni internetowej. W tej chwili pojawia się coraz więcej innowacji pomagających takim osobom. Każdego dnia powstają nowe pomysły, na przykład:

 • Są obecnie prowadzone prace nad specjalnym rodzajem chipa wszczepianym do mózgu. Ma on za zadanie odbierać wysyłane sygnały, które za pomocą sztucznej inteligencji mogłyby służyć do sterowania komputerem. Oprócz wydawania komend komputerowi, będzie również bardzo pomocny w komunikacji, ponieważ jak wspomina firma, chip da zdolności telepatyczne.
 • Istnieją już okulary eSight dla osób, które mają bardzo słaby wzrok i można przez to uznać je za niewidome. Wykorzystują one zaawansowaną kamerę, która pozwala na przekazanie takim osobom obrazu bez opóźnienia. Są one niestety aktualnie bardzo drogie, więc niewiele osób może sobie na nie pozwolić, ale z czasem będą one się rozwijać co sprawi, że staną się bardziej powszechne, tańsze oraz wygodniejsze.
kobieta siedząca na wózku inwalidzkim korzystająca z laptopa